Nahraďte 100 procent celozrnných v oblíbených receptech

Nahraďte 100 procent celozrnných v oblíbených receptech

Normální krevní tlak

Krevní tlak se měří dvěma různými měřeními tlaku ve vašich tepnách: systolický tlak a diastolický tlak. Systolický tlak, první nebo nejvyšší počet naměřených hodnot krevního tlaku, je nejvyšší úroveň tlaku ve vašich tepnách, ke které dochází, když se váš srdeční sval stáhne a vytlačí krev do aorty. Diastolický tlak, což je spodní číslo, je tlak, který existuje ve vašich tepnách mezi stahy srdečního svalu, což je okamžik, kdy se vaše srdce plní krví.

Pokud je váš krevní tlak nižší než 120/80 milimetrů rtuti nebo mm Hg (měrná jednotka používaná k popisu krevního tlaku), máte normální krevní tlak. To znamená, že váš systolický tlak je nižší než 120 mm/Hg a váš diastolický tlak je nižší než 80 mm/Hg.

Krevní tlak kolísá po celý den, takže je normální, že se váš krevní tlak mění ze čtení na čtení. Váš krevní tlak je považován za normální, pokud je po většinu času nižší než 120/80 mm Hg.

Prehypertenze: Když je krevní tlak nad normálem

Pokud je váš krevní tlak vyšší než 120/80 mm Hg – což znamená, že jedno nebo obě z těchto čísel jsou vyšší – váš lékař může v průběhu času provést několik odečtů a možná vás bude sledovat krevní tlak doma, abyste získali více informací dříve. stanovení diagnózy hypertenze.

Pokud máte prehypertenzi, je váš krevní tlak nad normální hodnotou, ale není dostatečně vysoký, aby odůvodnil diagnózu hypertenze. Za prehypertenzi se považuje systolický tlak 120 až 139 mm Hg nebo diastolický tlak 80 až 89. Pokud váš systolický tlak a diastolický tlak nejsou ve stejné kategorii, jste považováni za závažnější kategorii těchto dvou .

Lidé, kteří mají prehypertenzi, pravděpodobně vyvinou hypertenzi, pokud nepodniknou kroky ke snížení krevního tlaku. Pokud máte prehypertenzi, může vám lékař doporučit změny zdravého životního stylu k prevenci nebo oddálení nástupu hypertenze.

Stupeň 1 a stupeň 2 hypertenze

Hypertenze je diagnostikována, když je váš systolický tlak 140 mm Hg nebo vyšší nebo když je váš diastolický tlak 90 nebo vyšší. U lidí s diabetem nebo onemocněním ledvin je hypertenze diagnostikována, když je krevní tlak 130/80 mm Hg nebo vyšší. Čím vyšší je váš krevní tlak, tím větší je riziko vzniku komplikací souvisejících s krevním tlakem, jako jsou srdeční choroby, srdeční selhání, mrtvice nebo selhání ledvin.

První stupeň hypertenze se nazývá stupeň 1 hypertenze. Systolický tlak je 140 až 159 mm Hg nebo váš diastolický tlak je 90 až 99 mm Hg. Další stupeň hypertenze, stupeň 2 hypertenze, je diagnostikován, když je váš systolický tlak 160 mm Hg nebo vyšší nebo váš diastolický tlak 100 mm Hg nebo vyšší.

Diagnóza hypertenze znamená, že potřebujete léčbu, abyste dostali svůj krevní tlak pod kontrolu. Váš lékař může doporučit změnu životního stylu a léky na vysoký krevní tlak, které vám pomohou zvládnout váš krevní tlak.

Hypertenzní krize: nouzová situace s vysokým krevním tlakem

Hodnota systolického tlaku nad 180 mm Hg nebo hodnota diastolického tlaku nad 110 mm Hg může znamenat, že jste v hypertenzní krizi a potřebujete naléhavou lékařskou péči. Pokud dostanete odečet v tomto rozsahu doma, počkejte několik minut a znovu si změřte krevní tlak; zavolejte nouzovou lékařskou péči, pokud váš krevní tlak zůstává příliš vysoký.

Promluvte si se svým lékařem o svém krevním tlaku a o tom, co pro vás znamenají vaše čísla. Dokonce i když máte hypertenzi, kroky, které udržují váš krevní tlak pod kontrolou, mohou snížit riziko zdravotních problémů souvisejících s krevním tlakem.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdraví srdce!

Nejnovější v oblasti hypertenze

Těhotenské komplikace způsobené vysokým krevním tlakem se v USA téměř zdvojnásobily

Komplikace zažívají také mladé matky a zdá se, že systémový rasismus je hybnou silou.

Od Kaitlin Sullivan 19. listopadu 2020

Dieta s vysokým obsahem flavanolu spojená s nižším krevním tlakem

Podle nového výzkumu může konzumace potravin s vysokým obsahem flavanolu, jako je čaj a kakao, pomoci snížit krevní tlak – dokonce i u lidí s hypertenzí. nbsp. . .

Od Lisy Rapaportové, 5. listopadu 2020

Výzkum ukazuje, že rostlinná strava snižuje krevní tlak

Přehled 7 různých rostlinných diet ukazuje, že trochu masa s převážně rostlinnou stravou je nejzdravější způsob, jak jíst.

Od Jordan M. Davidson 10. srpna 2020

Role diskriminace v hypertenzi u černých Američanů

Nový výzkum osvětluje, jak může celoživotní diskriminace zvýšit riziko hypertenze.

Od Jordan M. Davidson 2. července 2020

Studie ukazuje nepřesnosti v mnoha domácích monitorech krevního tlaku

Vědci tvrdí, že součástí problému jsou nesrovnalosti mezi schválením zdravotnického prostředku a ověřením zdravotnického prostředku.

Od Kaitlin Sullivan 17. dubna 2020

Studie zjistila, že vysoký krevní tlak je běžný u mladých sportovců

Navzdory předpokladu špičkového zdraví může mít mnoho mladých atletek nediagnostikovaný zdravotní problém.

Od Kristi Pahr, 27. března 2020

Mnoho pacientů s rakovinou na Ibrutinibu vyvine vysoký krevní tlak do šesti měsíců

Výzkum naznačuje, že riziko hypertenze s rakovinotvorným lékem může být horší, než se dříve předpokládalo.

Od Lisa Rapaport 23. října 2019

Připomenutí léků na krevní tlak Losartan rozšiřuje obavy z rakoviny

Akce přichází uprostřed neustálého odvolávání dalších léků na srdce, ale pacienti varovali, aby nepřestali užívat léky.

Od Don Rauf, 26. září 2019

Studie uvádí, že počet těhotných žen s vysokým krevním tlakem se od roku 1970 zvýšil více než třináctinásobně

Starší věk matek je významným přispívajícím faktorem a podle vědců je míra hypertenze u černochů dvakrát vyšší.

Od Don Rauf, 17. září 2019

Chce to vesnici: Výzkum ukazuje, že hypertenze je lépe řízena s místní podporou

Lidé se špatně kontrolovanou hypertenzí mohou mít mnohem menší pravděpodobnost vzniku závažných srdečních problémů, když spolu s povzbuzením dostanou léky zdarma. . .

Od Lisa Rapaport, 9. září 2019 “

Začlenění celých zrn a fazolí do vaší stravy se zdá být docela jednoduché. Jak ale poznáte, co je vlastně celozrnné, abyste se mohli rozhodnout pro zdravou výživu pro vás a vaši rodinu? „Štítek s výživovou hodnotou je nejlepší nástroj, který mohou spotřebitelé využívat při informovaném a zdravém výběru potravin,“ vysvětluje Tiffany Banow, RD, LD, Happy Pantry Nutrition Solutions v Saskatoonu, Saskatchewan, Kanada. Výživový štítek a seznam složek obsahují důležité informace, které vám pomohou při zdravém výběru.

Jíst zdravě: Jak si vybrat celozrnné produkty

Celá zrna jsou uhlohydráty, které poskytují různé mikroživiny, jako je zinek a selen, které lze jinde těžko sehnat. Celozrnné potraviny se vyrábějí z celého zrna, včetně otrub a klíčků. Když jsou celá zrna rafinována, některé z těchto složek jsou odstraněny a s sebou si vezmou cenné vitamíny a minerály. Konzumace celých zrn je prospěšná pro vaše srdce a rozpustná vláknina může snížit špatný cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) až o 10 procent. Bylo také prokázáno, že celozrnné produkty chrání před kardiovaskulárními chorobami.

Většina Američanů nemá problém jíst zrna – je to celozrnná složka, která v jídle nejčastěji chybí. Může být těžké vědět, jaké potraviny mají skutečné přínosy pro zdraví a které poskytují prázdné kalorie. Klíčová slova, která byste měli hledat, jsou „celozrnné“ nebo „100 procent celozrnné“ a měla by být první na seznamu složek. Pamatujte, že celozrnné maso nerozeznáte podle barvy jídla – hnědý chléb není vždy celozrnný a chléb není označen pouze jako „pšeničný chléb“. “Jediný způsob, jak si být jistý, je zkontrolovat štítek.”

Kromě toho, že jsou pro vás dobré, existuje celá řada chutných možností v celozrnné kategorii, včetně divoké rýže, celého žita, ječmene, pohanky, bulguru, kuskusu, quinoa, celozrnné mouky a dokonce i popcornu.

Jíst zdravě: Jak si vybrat fazole

Suché fazole a hrášek jsou dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, což z nich činí dobrou volbu bílkovin pro vegetariány a další. Stejně jako celá zrna poskytují spoustu vlákniny a také množství živin. Při sbírání fazolí a hrášku je menší zmatek. Můžete si je koupit sušené v sáčcích (u většiny receptů je třeba je namočit do vody) nebo v plechovkách- hledejte možnosti bez nebo s nízkým obsahem sodíku, abyste do své stravy nepřidali další sůl.

Široká škála luštěnin zahrnuje ledviny, lima, námořnictvo, černé, bílé, pinto, sóju a garbanzo fazole (také známé jako cizrna); černooký hrášek; a rozdělený hrášek.

Jíst zdravě: Vaření z celých zrn a fazolí

Zde je návod, jak nejlépe přidat do domácích jídel celozrnné produkty a fazole.

Nahraďte 100 procent celozrnných v oblíbených receptech. Jessica Begg, RD, z Flourish Nutrition and Wellness ve Vancouveru v Britské Kolumbii, říká: „Zrna jako bulgur, proso a quinoa mají nižší glykemický index a mají vyšší obsah živin a vlákniny než bílá rýže. Nahraďte tato nebo jiná celozrnná jídla jako přílohu nebo do polévek nebo dušených pokrmů. ”

Smíchat to. Vyberte si různé fazole a zrna, abyste získali celé spektrum živin a dodali vašemu jídlu vzrušení. Jednoho dne podávejte divokou rýži místo brambor nebo makaronů; druhý den smíchejte studený salát ze tří nebo čtyř druhů fazolí s nakrájenou mrkví v dresinku bez oleje.

Užijte si přírodní příchutě. Při přípravě celozrnných produktů nepřidávejte hodně soli a oleje. Na rozdíl od čisté rýže mají celozrnné produkty jako kuskus a ječmen vlastní ořechové příchutě, které k ochutnání nepotřebují sůl ani máslo.

Přidejte nějaké koření. Pro ještě větší rozmanitost přidejte do celozrnných pokrmů koření. Můžete také zkusit vařit hnědou rýži nebo kuskus ve vývaru místo vody a vmíchání pražených ořechů nebo sušeného ovoce pro zajímavý nádech.

Výběr celých zrn a fazolí je důležitý pro dobrou výživu a celkovou pohodu a může také dodat obnovenou chuť mnoha starým pokrmům v pohotovostním režimu.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o dietě a výživě!

Nejnovější ve stravě Výživa

7 tipů, jak zajistit, aby byly vaše stravovací návyky udržitelnější

Budováním zdravějšího talíře, který se méně zaměřuje na červené maso a více na rostliny, můžete pomoci snížit uhlíkovou stopu.

Od Hilary Machtové, 30. dubna 2021

Dieta HMR: Recenze plánu řízení hmotnosti, náklady, jídlo a další

Od Jessicy Migala 20. dubna 2021

Jaké jsou výhody rybího tuku pro paměť?

Jíst stravu bohatou na ryby je prospěšná pro váš mozek a zachování dlouhodobých kognitivních funkcí. Zda doplňky mohou přinést stejný přínos, je hodně. . .

Od Jessicy Migala 19. dubna 2021

5 výhod doplňků vitaminu C.

Vitamín C lze nalézt v mnoha potravinách, ale doplnění větších dávek vitaminu nabízí další výhody.

Od Moiry Lawlerové, 5. dubna 2021

7 Potenciální výhody přidání česneku do vašich receptů a jídel

Česnek není jen skvělý pro zvýraznění chuti vašich oblíbených jídel – může být prospěšný pro vaše zdraví.

Od Jessicy Migala 1. dubna 2021

10 kreativních způsobů, jak vařit s quinoou

Quinoa často hraje roli superpotravinového pomocníka ke zdravým hlavním jídlům, ale toto semínko toho dokáže mnohem víc. Pro inspiraci nehledejte nic jiného než. . .

Od Erin Palinski-Wade, RD, CDCES, 31. března 2021

12 potenciálních známek toho, že jíte příliš mnoho cukru

Rozrušený žaludek, podrážděnost a pomalost jsou všechna možná varování, že to se sladkostmi přeháníte.

Od Julie Revelant 30. března 2021

10 zdravějších zatočení na klasickém sendviči s grilovaným sýrem

Věřte tomu nebo ne, můžete z tohoto typicky shovívavého pohodlného jídla udělat zdravý oběd nebo večeři – aniž byste obětovali tu bohatou, sýrovou chuť. Tyto. . .

Od Lauren Bedosky 29. března 2021

10 polévek zabalených v bílkovinách, abyste byli spokojení

Začlenění bílkovin do polévek má mnoho zdravotních výhod – zde je 10 výživných receptů, jak začít.

Od Lauren Bedosky 19. března 2021

Další důkaz, že vejce denně nemusí držet doktora stranou

Nová studie naznačuje, že vejce pro vás nejsou dobrá, pokud jde o podporu dlouhověkosti, ale zjištění nejsou tak jednoduchá.

Od Lisy Rapaportové, 16. března 2021 “

Muhammadovi Alimu bylo 42 let, když mu v roce 1984 diagnostikovali Parkinsonovu chorobu a stal se celosvětovou osobností v boji proti této nemoci. Andreas Meier/Reuters

Svět nadále truchlí za boxerskou legendou Muhammadem Alim, který v pátek večer zemřel v 74 letech na septický šok. Ali byl před několika dny hospitalizován s respiračním onemocněním. Mluvčí rodiny řekl, že jeho smrt byla „kvůli blíže neurčeným přirozeným příčinám. “Šampionovi těžké váhy bylo 42 let, když mu v roce 1984 diagnostikovali Parkinsonovu chorobu a stal se světovou osobností v boji proti této nemoci.”

Parkinsonova choroba, degenerativní porucha centrálního nervového systému, která postihuje nervové buňky v mozku a ztěžuje pohyb, podle odhadů National Parkinson Foundation postihuje přibližně jeden milion lidí ve Spojených státech. Porucha je chronická a progresivní, postihuje nervové buňky produkující dopamin. Když dojde k poškození nebo odumření těchto buněk, ztráta dopaminu vede k abnormálním nervovým výbojům a zhoršeným pohybům, včetně třesu, ztráty rovnováhy a dalších problémů, vysvětluje Národní institut neurologických poruch a mrtvice.

Na tento stav zatím neexistuje lék, ale vědci tvrdí, že dávají dohromady více informací o rolích genetických a environmentálních faktorů. Mezitím mohou diagnostikovaní podniknout mnoho kroků k ochraně kvality svého života a užívat si rodinu, kariéru a odchod do důchodu.

Pokud jste vy nebo váš blízký byl nedávno diagnostikován, zde je 10 základních faktů, které byste měli vědět:

1. Parkinsonova choroba není jen ” nemoc starého člověka. „I když je porucha obvykle diagnostikována kolem šedesáti let, mohou být postiženi i mladší lidé, říká neuroložka a specialistka na pohybové poruchy Rachel Dolhun, MD, viceprezidentka lékařské komunikace Nadace Michaela J. Foxe pro Parkinsonův výzkum.“ Lidé, kteří jsou mladší, mohou to získat, “říká doktor Dolhun.

Významným případem je herec Michael J. Fox, nyní 54 let, který byl diagnostikován v roce 1991 ve věku 29 let, říká. „Říkáme tomu Parkinsonova choroba s mladým nástupem ve věku 40 let nebo méně,“ říká Dolhun. Typičtější, říká, je diagnostikovat ve věku 50 nebo 60 let.

2. Příčina Parkinsonovy choroby je stále neznámá. Kombinace genetických a environmentálních faktorů přispívá k riziku vzniku Parkinsonovy choroby, říká Catherine Kopil, PhD, ředitelka výzkumných programů Nadace Michaela J. Foxe. Bylo nalezeno několik genetických mutací, které souvisejí s Parkinsonovou nemocí a svou roli může hrát také životní styl. U těch, kteří pijí například nápoje obsahující kofein, bylo https://harmoniqhealth.com/cz/zenidol/ zjištěno nižší riziko vzniku Parkinsonovy choroby, ačkoli vztah příčin a následků nebyl prokázán.

3. Diagnostika Parkinsonovy choroby není jednoduchá. Neexistuje žádný specifický test k diagnostice Parkinsonovy choroby. Místo toho lékaři hledají čtyři hlavní rysy pohybové poruchy, říká Hubert Fernandez, MD, James a Constance Brown Family Endeded Chair in Movement Disorders a profesor medicíny a neurologie na Clevelandské klinice Lerner College of Medicine v Ohiu.